Home O regionie Region ogólne Dlaczego Południowe Podlasie?

Ostatnie komentarze

Dlaczego Południowe Podlasie?
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
Wpisany przez zaru   
czwartek, 08 lutego 2007 02:00
Article Index
Dlaczego Południowe Podlasie?
Informacje ogólne&title=Położenie i podział administracyjny
Ukształtowanie terenu i klimat
Zagospodarowanie i możliwości rozwoju
All Pages

Informacje ogólne

W zasadzie Południowe Podlasie nie jest regionem geograficznym, który moglibyśmy znaleźć na mapie. Nazwa ta została raczej ukuta na potrzeby określenia poczucia tożsamości kulturowej i obyczajowej mieszkańców najogólniej mówiąc dawnego województwa bialskopodlaskiego (jednostki administracyjnej funkcjonującego do 1999 roku). Jednocześnie w niektórych opracowaniach można znaleźć informacje, że Południowe Podlasie to tereny położone w dolinie rzeki Krzny ograniczone dolnym biegiem Wieprza a średnim Bugu i Wisły. Zatem jak widać rozbieżność jest spora. Z kolei Wikipedia podaje taką definicję tego regionu:
"Kraina geograficzno-historyczna położona w środkowo-wschodniej części Polski, na granicy dwóch dużych jednostek geograficznych. Północna i zachodnia jego część znajduje się w granicach Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (makroregion Nizina Południowopodlaska), natomiast część południowo-wschodnia w granicach Niżu Zachodniorosyjskiego (makroregion Polesie Podlaskie, granicą jest rzeka Krzna)".

Z drugiej strony określenie to jest tak popularne wśród mieszkańców tych terenów, że używanie go jest jak najbardziej zasadne. Nazwa ta przewija się również w wielu publikacjach zarówno historycznych jak i regionalnych. Na marginesie dodam, że o ile kilka lat temu wyszukiwanie w zasobach internetu frazy "Południowe Podlasie" nie zwracało praktycznie żadnych rezultatów o tyle dzisiaj jest już klika ciekawych miejsc w sieci opisujących ten przepiękny zakątek Polski. W miarę możliwości w dziale Polecane strony będę zamieszczał te najbardzej interesujące. Dla uproszczenia w lokalizowaniu Południowego Podlasia na mapie Polski zrównam jego granice z obecnym powiatem bialskim - choć niestety jest to mocne uproszczenie.