Ostatnie komentarze

Studzianka
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wpisany przez zaru   
środa, 17 października 2007 03:00
Article Index
Studzianka
Informacje ogolne&title=Historia Studzianki
Atrakcje turystyczne
All Pages

Informacje ogólne

Dzisiaj Studzianka to wieś położona nad rzeką Zielawą w gminie Łomazy w odległości ok. 20 km od Białej Podlaskiej. Wieś wydawałoby się - zwyczajna, jak wiele innych na Południowym Podlasiu. Jednak przy bliższym poznaniu historii tego miejsca, okazuje się, że jest to kawałek ziemi, którego nie można nie odwiedzić będąc na Południowym Podlasiu.

Ta dzisiaj niepozorna miejscowość była miejscem jednego z pierwszych osadnictw tatarskich w ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jednocześnie była to największa wieś tatarska w ekonomii brzeskiej z meczetem oraz wytyczonym miejscem na mizar. Ta tętniąca życiem osada była również miejscem pielgrzymek Tatarów z pobliskich miejscowości Terespola, Brześcia czy Nowogródka.

Niestety po tamtych czasach i Tatarach ze Studzianki pozostały juz tylko wspomnienia i cmentarz tatarski - mizar położony na obrzeżach wsi. Ostatnia Tatarka Pani Helena z Bohdanowiczów Bandzarewicz zmarła pod koniec 2006 roku, natomiast meczet został spalony w 1915 roku przez wycofujących się Kozaków.

Sam mizar położony na wzniesieniu za wsią z dość dobrze zachowanymi niektórymi nagrobkami robi na każdym ogromne wrażenie. Dlatego gorąco polecam wszystkim odwiedzić to miejsce i poczuć ducha tamtych czasów!

 

Komentarze 

 
+2 #5 ................................ 2007-11-11 16:39
Z zaciekawieniem przeczytałem artykuł. W tym roku latem miałem sposobność odwiedzić mizar w Studziance. W latach przed I wojną światową w Studziance mieszkał mój pradziad ALEKSANDER ALEKSANDROWICZ z żoną FATIMĄ i dziećmi.Z przekazów rodzinnych pamiętam jak babcia opowiadała,że przybył do Studzianki razem z rodziną około roku 1906 z Nowogródka,aby pełnić funkcję muezina zaproszony przez miejscową społeczność,któ ra oddała mu w użytkowanie dom.W 1915 cała rodzina została ewakuowana w głąb Rosji do Kazania.Po rewolucji bolszewickiej cała rodzina powróciła do Nowogródka.Pozdrawiam.Adam Świerblewski
Cytować
 
 
-3 #4 Strona o Studziance 2007-10-31 18:15
Zapraszam na powstającą stronę www.studzianka.pl
Cytować
 
 
0 #3 Studzianka 2007-10-31 07:48
Dziękuję za zainteresowanie artykułem i uwagi. Pisownia nazwiska została poprawiona (napisał Pan Bandarewicz, ale myślę, że to była literówka i chodziło o Bandzarewicz). Również druga uwaga została uwzględniona. Jeżeli chodzi o dokładniejszy opis meczetu to artykuły publikowane w tej sekcji mają się skupiać na istniejących zabytkach i innych atrakcjach turystycznych. Pozostałe opisy umieszczane są w skrócie. Oczywiście bardzo chętnie opublikuję ciekawy artykuł na temat Tatarów na Południowym Podlasiu (w tym również meczetu w Studziance) w innej sekcji witryny.
Cytować
 
 
+1 #2 o stronie 2007-10-25 19:28
Inicjatywa powstania owej strony bardzo trafna i słuszna. Gratulacje serdeczne dla pomysłu i realizatorów. BRAVO!!!!!!!!!! !Zapraszam również na http://studzianka-tatarzy1679.blog4u.pl
Cytować
 
 
0 #1 Studzianka 2007-10-25 19:11
Oj są niestety błędy czesto powielane. Helena Bandarewicz, a nie Bondzarewicz. Katolicyzm nie przejmowali jedynie w latach 1905-1918. Opis meczetu jest nardziej dokładniejszy niz wspomniany w powyższym tekscie.Aktualnie zbieram materiały do dziejów Studzianki i z chęcia moge cos udostepnic juz gotowego.Należy podkreślic iz do dzisiaj pozostał w Studziance dobrze zachowany cmantarz-mizar tatarski.To tak na mraginesie
Cytować