Home Ciekawe miejsca Litera O Ortel Królewski

Ostatnie komentarze

Ortel Królewski
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
Wpisany przez zaru   
poniedziałek, 05 marca 2007 22:56
Article Index
Ortel Królewski
Informacje ogólne&title=Historia Ortela Królewskiego
Atrakcje turystyczne
All Pages

Informacje ogólne

 

Ortel Królewski - cerkiewOrtel Królewski dzisiaj to niewielka wieś położona w gminie Piszczac na obszarze Zaklęsłości Łomaskiej nad rzeką Zielawą w odległości ok. 15 km od Białej Podlaskiej. 

Miejscowość warta odwiedzenia z uwagi na jedną z najpiękniejszych budowli drewnianej architektury sakralnej na Południowym Podlasiu - cerkiew unicką z 1706 roku - obecnie kościół parafialny p. w. Matki Bożej Różańcowej. Przepiękny, malowniczy, kryty gontem budynek świątyni otoczony jest drzewami, więc widać go dopiero jak przejeżdża się zaraz obok. Jednak przynajmniej na mnie zrobił tak wielkie wrażenie, że jak tylko go zobaczyłem nie mogłem wprost oderwać oczu. Sama świątynia i jej otoczenie wyglądają tak jakby zatrzymał się tutaj czas i był nadal XVIII wiek - jedynie widok nowoczesnych nagrobków na cmentarzu położonym za świątynią burzy to wrażenie.

Świątynia w ostatnich latach jest sukcesywnie odnawiana - jak widać z opisu wyżej z ogromnym sukcesem.

 


 

Komentarze 

 
+7 #1 Ortel Król. 2008-07-14 18:49
Kosciółółek w Ortelu Królewskim jest przepiękny.Chwała proboszczom,któ rzy przyczynili i przyczyniają się do jego konserwacji.Jeżeli mógłbym coś zasugerować to należałoby przywrócić pierwotny stan wieżyczkom,któr e w przeszłości były kryte gontem,następni e czarną blachą a obecnie blachą ocynkowaną.Nijak to nie pasuje do całości.Proponuję aby wieże kościelne oraz dzwonnicę pokryć gontem a jeżeli okaże się to niemożliwe to przynajmniej blachą miedzianą.Blacha miedziana po pewnym czasie naprawdę będzie współgrała z resztą budowli.Również chętnie częściowo mogę to sfinansować.
Cytować